BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5427026
nr 542 7026
Ljusstakar
1 par, Nysilver, nyrokoko, 3-armade, höjd: 21
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
måndag 22 september 2008
kl 16:57:17
22/9 16:20:30
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.